Profesjonalni doradcy finansowi

W oparciu o wiedzę i doświadczenie dbamy o to, aby nasi klienci mieli produkty i narzędzia dopasowane do ich możliwości i oczekiwań.

Czas na przebranżowienie? Coraz większa liczba przedsiębiorców myśli o zmianie profilu działalności firmy

Minister Piotr Patkowski podczas jednego ze swoich wywiadów powiedział, że jeden z funduszy pomocowych będzie sprzyjał przedsiębiorcom, którzy planują przebranżowienie. Wypowiedź ta zabrzmiała dość niefortunnie i wielu publicystów i przedsiębiorców negatywnie skomentowało sformułowanie, które zasugerowało im, że po pandemii właściwie z ich branż nie będzie już co zbierać. Jak się okazuje przebranżowienie oraz dywersyfikacja działań biznesowych nie jest niespotykana. – Każdego tygodnia rozmawiamy z przedsiębiorcami, którzy szukają dla siebie sposobów na dalsze funkcjonowanie. To nie jest jednak tak, że jak za pstryknięciem palcami właścicielka restauracji zostanie fryzjerką, a przedsiębiorca zajmujący się rachunkowością zacznie pracować na kasie w markecie – mówi Katarzyna Michalska z Centrum Doradztwa Gospodarczego Kiżuk & Michalska. – Zmiana branży w biznesie to proces który wymaga wiedzy, dobrego doradztwa oraz często również nakładów finansowych. Znalezienie jednak pewnej niszy w biznesie może spowodować, że teoretycznie bardzo zły gospodarczo czas przekujemy na swoją korzyść – dodaje Filip Kiżuk.

Szefowie kuchni lepią pierogi, krawcowe szyją maseczki, a inni szukają szczęścia w biznesie znacznie oddalonym od ich dotychczasowej działalności

   Przedsiębiorcy w trudnym dla siebie czasie w trybie bardzo pilnym szukają nowego sposobu na zarabianie pieniędzy i utrzymanie siebie, swoich rodzin oraz pracowników. Niektórzy decydują się na poszerzenie spektrum działania w ramach swojej standardowej działalności gospodarczej, a jeszcze inni decydują się na kompletną zmianę branży i szukanie dla siebie nowej drogi w biznesie. Jak mówią eksperci Centrum Doradztwa Gospodarczego Kiżuk & Michalska to bardzo dramatyczne sytuacje, bo budując swoją firmę nie zakładamy, że za chwilę będziemy ją zamykać i szukać na siebie nowego sposobu.

   – To bardzo trudne sytuacje, wiążą się często z depresją czy załamaniami nerwowymi, bo w standardowym życiu, kiedy podejmujemy decyzję o zmianie pracy czy rozpoczęciu nowej działalności gospodarczej to dajemy temu pomysłowi czas na zafunkcjonowanie, na rozwój. Pandemia wymusiła na niektórych ludziach podejmowanie decyzji w trybie tak prędkim, że oni sami często nie są przekonani czy ich pomysł będzie sukcesem, a to przecież podstawa sukcesu. Kryzys zmusza do kreatywności. Spotykamy się z tak szalonymi i oryginalnymi pomysłami przedsiębiorców, że bardzo ans one zaskakują. Często dzięki właśnie kreatywności udaje im się przetrwać – mówi Katarzyna Michalska z Centrum Doradztwa Gospodarczego Kiżuk & Michalska.

   Pomysłów na przebranżowienie jest całkiem sporo: – Pomagaliśmy firmie zajmującej się produkcją bielizny rozpoczęcie działalności na nowym rynku: zaczęli szyć maseczki. Udało się utrzymać na rynku, a zainteresowanie było ogromne. Wielu przedsiębiorców szybko przenosi swoją działalność do Internetu optymalizując koszty prowadzenia sklepu stacjonarnego – mówi Filip Kizuk. – Spotkaliśmy się także z osobami, które np. porzuciły swoje dotychczasowe zajęcia i przykładowo zostali agentami ubezpieczeniowymi czy zakładali firmę zajmującą się odkażaniem pomieszczeń mimo, że wcześniej nie mieli z tym do czynienia – dodaje Kiżuk. – Wielu kreatywnych przedsiębiorców poznajemy także podczas procesów optymalizacyjnych. Jedna z restauracji ze Szczecina zaczęła masowo wręcz lepić pierogi i sprzedawać je klientom. Trochę dla utrzymania się, trochę dla zabicia nudy, ale skutecznie. Oto chodzi żeby działać! – dodaje Katarzyna Michalska.

„Doradcy gospodarczy są w stanie wskazać branże, gdzie obecnie na rynku jest nisza i w które warto zainwestować”

    Jak mówią specjaliści Centrum Doradztwa Gospodarczego Kiżuk & Michalska zmiana branży z dnia na dzień nie jest sprawą prostą, ale jest możliwa. – Przedsiębiorcy posiadają daleko idący instynkt inwestycyjny. Jeżeli czują się świetnie w więcej niż jednej specjalizacji to jestem przekonany, że nie będą mieli problemu w nowej branży czy nowym biznesie. Nową działalność najlepiej zaczynać z „czystą głową”, bez żadnych zobowiązań z przeszłości, niedokończonych spraw czy długów. Dobrze jest znać rynek, mieć przygotowaną strategię, know-how oraz pieniądze, które pozwolą nam działać przez jakiś czas bez zysku. Zdajemy sobie sprawę, że przebranżowienie następuje często jako efekt bankructwa, stąd ważne jest, by możliwie szeroko sięgać po programy wsparcia oferowane przez rozmaite agendy rządowe oraz instytucje otoczenia biznesu – wyjaśnia Filip Kiżuk.

   – Doradcy gospodarczy są w stanie wskazać branże, gdzie obecnie na rynku jest nisza i w które warto zainwestować. W tym trudnym gospodarczo czasie, w gąszczu czarnych myśli, czasem warto postawić na kreatywność. Znamy przedsiębiorców, którzy świetnie sobie radzą – dodaje Katarzyna Michalska.

Skontaktuj się z nami

Kto pyta nie błądzi. Zadzwoń i zapytaj jak możemy wesprzeć Twoją działalność.

Pracujemy dla właścicieli i zarządów dużych i średnich spółek w Polsce. Pracujemy również dla klientów indywidualnych.

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)

Finanse, Restrukturyzacje, Wsparcie prawne

tel.: (+48) 693 110... Pokaż

Filip Kiżuk

Finanse, Inwestycje, Doradztwo gospodarcze

tel.: (+48) 535 066... Pokaż

Kiżuk & Michalska - doradztwo gospodarcze

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)
Filip Kiżuk
ul. Grodzka 10/2,
70-560 Szczecin
tel.: (+48) 693 110... Pokaż
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.