Profesjonalni doradcy finansowi

W oparciu o wiedzę i doświadczenie dbamy o to, aby nasi klienci mieli produkty i narzędzia dopasowane do ich możliwości i oczekiwań.

Jak przygotować plan restrukturyzacyjny w firmie? Katarzyna Michalska dla COMPARIC24.TV

Restrukturyzacja to dla firmy nie jest ani prosty, ani przyjemny etap. Czasami jednak tylko radykalne działania i konsekwencja szefów może doprowadzić do ratunku przedsiębiorstwo, które z różnych powodów znalazło się w finansowych tarapatach. Kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa doprowadził do krytycznej sytuacji w wielu branżach. Jesienią czeka nas więc fala restrukturyzacji. Jak ją przeprowadzić efektywnie i bez niepotrzebnych strat? O tym mówiła na antenie Comparic24.TV doradca restrukturyzacyjny Katarzyna Michalska.

Proces restrukturyzacyjny nie jest łatwy – wymaga spojrzenia na firmę z dystansem. Przedsiębiorca zakładający firmę jest z nią związany emocjonalnie. Jej porażki, konieczność zwolnień, straty to jego osobiste, bardzo dotkliwe uczucia. Często w firmach zatrudniani są więc doradcy restrukturyzacyjni, których zadaniem jest sugerowanie zarządowi firmy jak prowadzić dalszą działalność, by przetrwać trudny czas. Jak mówi Katarzyna Michalska z Centrum Doradztwa Kiżuk & Michalska koronawirus znacząco wpłynął na to, że firmy są zainteresowane procedurami restrukturyzacyjnymi. Naturalne stało się poszukiwanie oszczędności oraz możliwości uproszczenia działalności tak, by gromadzić jak najwięcej środków, przy jednoczesnym braku strat.

– Naturalne było pytanie: co robić? Przedsiębiorcy szukają sposobów jak poradzić sobie z obecną sytuacją i jak zabezpieczyć się na jesień i na zimę. Jest wielki lęk przed tym jak wyglądać będzie druga fala pandemii koronawirusa. Wielu przedsiębiorców już teraz gromadzi środki finansowe lub decyduje się na ograniczenia np. w inwestycjach. Odpowiednio przeprowadzona restrukturyzacja daje firmie szansę na wyjście z kryzysu i dalszy rozwój. Przedsiębiorca musi jednak „wyczuć odpowiedni moment” żeby nie było za późno, by podjąć walkę o przetrwanie – mówi Katarzyna Michalska w rozmowie z Krzysztofem Kamińskim w Comparic24.TV.

Z pomocą przedsiębiorcom przychodzi ustawa o prawie upadłościowym, ale jak mówią specjaliści to przedsiębiorca powinien sam wyczuć moment, kiedy jego firma jest w takim stanie, że bez interwencji i pomocy ze strony doradcy restrukturyzacyjnego i sądu, może nie wydostać się ze swoich problemów. – Celem restrukturyzacji jest niedoprowadzenie do upadłości firmy. To bardzo jasny cel, który powinien przyświecać wszystkim stronom; wierzycielom, dłużnikom oraz np. doradcy restrukturyzacyjnemu czy prawnikom. Podpowiedzią: kiedy czas na restrukturyzację? Może być to, co mówi nam portfel. Momentem na działanie nie jest sytuacja, że nie będziemy mieli nic w kasie, a sytuacja, że widzimy, że nie wystarcza nam pieniędzy na bieżące zobowiązania i opłaty i np. na wynagrodzenia pracowników. Restrukturyzacja to nie jest to samo, co postępowanie upadłościowe – dodaje Katarzyna Michalska.

Czy restrukturyzacja powinna mieć określony tryb? Jak wyjaśnia w audycji Telewizji Comparic24.TV Katarzyna Michalska można ją podzielić na „restrukturyzację twardą” i „miękką”. Miękka polega na audycie wewnętrznym i wewnętrznych działaniach w firmie. Twarda jest bardziej skomplikowana, bo opiera się np. na układach z wierzycielami. – Możemy zrezygnować z niepotrzebnych nam usług, należy dokonać audytu, który pozwala nam na możliwe szerokie oszczędności. Twarda restrukturyzacja wymaga postępowań sądowych i takiej właśnie drogi do porozumienia z przedsiębiorcami. Restrukturyzację należy rozpocząć od audytu, należy udać się do specjalistów i skonsultować swoją sytuację – dodaje Katarzyna Michalska.

PEŁNA AUDYCJA: https://www.youtube.com/watch?v=yUOAmmlT0Kw

Skontaktuj się z nami

Kto pyta nie błądzi. Zadzwoń i zapytaj jak możemy wesprzeć Twoją działalność.

Pracujemy dla właścicieli i zarządów dużych i średnich spółek w Polsce. Pracujemy również dla klientów indywidualnych.

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)

Finanse, Restrukturyzacje, Wsparcie prawne

tel.: (+48) 693 110... Pokaż

Filip Kiżuk

Finanse, Inwestycje, Doradztwo gospodarcze

tel.: (+48) 535 066... Pokaż

Kiżuk & Michalska - doradztwo gospodarcze

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)
Filip Kiżuk
ul. Grodzka 10/2,
70-560 Szczecin
tel.: (+48) 693 110... Pokaż
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.