Profesjonalni doradcy finansowi

W oparciu o wiedzę i doświadczenie dbamy o to, aby nasi klienci mieli produkty i narzędzia dopasowane do ich możliwości i oczekiwań.

Naciągacze mają nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy. Wystarczy im internet i system ocen

Przedsiębiorcy znów w opałach. Tym razem nie z powodu inflacji i wysokich podatków, ale za sprawą nieuczciwych praktyk marketingowych. Do „szantażu” wystarczy im dostęp do sieci internetowej oraz system ocen, jaki oferuje popularna przeglądarka Google.

Oszustom trzeba przyznać, że są coraz bardziej pomysłowi i potrafią balansować na granicy prawa. Jak mówi Katarzyna Rogoźnicka, doradca restrukturyzacyjny, obecnie nieuczciwe praktyki przeniosły się na sferę systemu ocen w przeglądarkach internetowych. Jak to działa w praktyce? Najpierw ktoś bierze na celownik firmę, potem w krótkim odstępie czasu w Google pojawia się wiele negatywnych komentarzy od niezadowolonych klientów. Te oceny pochodzą od nieistniejących osób. Niedługo później do spamowanego przedsiębiorcy zgłasza się agencja marketingowa, która oferuje usługi w zakresie usuwania komentarzy.

– Oczywiście za taką usługę usuwania komentarzy trzeba zapłacić – mówi Katarzyna Rogoźnicka z kancelarii Kiżuk&Michalska doradztwo gospodarcze. – Takie osoby, wykorzystując system ocen w Google, zrobiły sobie dobrze prosperujący biznes. Pracujemy właśnie z właścicielami firm, którzy trafili na celownik nieuczciwych agencji. Zgłaszają się do nas przedsiębiorcy, którym oceny w internecie zaczęły lecieć na łeb, na szyję. Oczywiście za recenzjami wystawionymi dla przedsiębiorcy stały zupełnie nieznane im osoby, które wystawiały najgorsze możliwie noty. Po co? Rzecz jasna dla pieniędzy. Wszystko wyjaśniło się, kiedy nasi klienci dostali propozycję usunięcia „negatywów”, oczywiście za odpowiednią dośc wysoką kwotę. Nie dajcie się zastraszyć! Nawet jeśli ulegniecie szantażowi, nie macie gwarancji, że za chwilę znów ktoś nie zacznie torpedować waszej marki. Co można zrobić w takiej sytuacji? Są mechanizmy, którymi można się bronić i na pewno tego typu praktyki nie są zgodne z literą prawa. Obecnie zajmujemy się takimi sprawami i pomagamy przedsiębiorcom walczyć o swoje dobre imię – wyjaśnia.

Czy to już przestępstwo? Czy może pomóc policja albo sprawna kancelaria?

– Takie praktyki są niedozwolone i na szczęście są już pierwsze przypadki, kiedy właściciele takich pseudo agencji trafiali na salę sądową. Osobiście uważam, że takie patyki, pozbawione jakichkolwiek zasad etycznych powinny być piętnowane – dodaje Filip Kiżuk z kancelarii.

Katarzyna Rogoźnicka nie ma wątpliwości, że taki przedsiębiorca może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

– Handel opiniami jest niezgodny z prawem. Na nieuczciwe firmy UOKiK nakłada kary. Ostatnio 40 000 zł kary za handel fałszywymi opiniamii dostał przedsiębiorca z Poznania, inny dostał karę 30 000 zł. Na szczeście od 1 stycznia obowiązuje nowe unijne prawo, które ma walczyć z fałszywymi recenzjami. – wyjaśnia – Przedsiębiorca, który padł ofiarą takich nieuczciwych praktyk, którego dobre imię zostało naruszone może wystąpić do sądu z roszczeniami wobec osób, które to robią. Musimy jednak pamiętać, aby udowodnić nieuczciwe działanie. Jeśli tylko właściciel przeglądarki np. Google będzie współpracować jest to dość proste do udowodnienia.

Skontaktuj się z nami

Kto pyta nie błądzi. Zadzwoń i zapytaj jak możemy wesprzeć Twoją działalność.

Pracujemy dla właścicieli i zarządów dużych i średnich spółek w Polsce. Pracujemy również dla klientów indywidualnych.

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)

Finanse, Restrukturyzacje, Wsparcie prawne

tel.: (+48) 693 110... Pokaż

Filip Kiżuk

Finanse, Inwestycje, Doradztwo gospodarcze

tel.: (+48) 535 066... Pokaż

Kiżuk & Michalska - doradztwo gospodarcze

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)
Filip Kiżuk
ul. Grodzka 10/2,
70-560 Szczecin
tel.: (+48) 693 110... Pokaż
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.