Profesjonalni doradcy finansowi

W oparciu o wiedzę i doświadczenie dbamy o to, aby nasi klienci mieli produkty i narzędzia dopasowane do ich możliwości i oczekiwań.

Ostatni rok pod znakiem restrukturyzacji!!! Sądy zapracowane, a postępowań będzie jeszcze więcej.

W 2021 roku polskie Sądy przyjęły prawie 1650 zawiadomień o Otwarciu Uproszczonego Postępowania Restrukturyzacyjnego. Kiedy wszystkim wydawało się, że gospodarka pomału podnosi się z kolan przyszła wojna za naszą wschodnią granicą i kolejne firmy dotknięte restrykcjami będą zmuszone podejmować działania naprawcze.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że podstawowym celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Co ważne otwarcie takiego postępowania może uchronić członków zarządu przed odpowiedzialnością osobistą za długi spółki.

Covid był bardzo trudnym czasem dla przedsiębiorców. Aktualnie właściciele firm wcale nie mają łatwiej. Również borykają się z szeregiem przeciwności. Postępowanie restrukturyzacyjne to mechanizm pozwalający na ustabilizowanie sytuacji i uniknięcie zamknięcia swojej działalności.

– Uważam, że najbliższy rok będzie również czasem dużej popularności postępowań restrukturyzacyjnych, a szczególnie Postępowaniem o Zatwierdzenie Układu (tzw. PZU). Obciążenia podatkowe, podwyżki cen paliw, kosztów obsługi finansowej (droższe kredyty), wyższe ceny żywności itd. powodują, że wiele branż będzie zagrożonych. Doskonale wiemy, że firmy borykają się jeszcze ze skutkami lockdawnów, w ostatnim czasie doszły nam jeszcze takie zmienne jak inflacja, wojna – mówi Katarzyna Rogoźnicka.

Wycofywanie się dużych inwestorów z rynku polskiego to odpływ dużej gotówki, która nie zostanie przeznaczona na realizacje zamierzonych przedsięwzięć. Odpływ zagranicznych inwestorów z rynku może wiązać się z utratą płynności finansowej i może być zagrożeniem dla wielu przedsiębiorców. Te wszystkie czynniki mogą przyczynić się do jeszcze większej ilości otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych.

– Nie wiemy jaka skala przedsiębiorców będzie miała poważne problemy z powodu wybuchu wojny. Na pewno takie działy jak branża transportowa, dział produkcji rolnej, częściowo producenci żywności wysyłanej na wschód mogą dotkliwie odczuć skutki wojny. Dla tych właścicieli jedynym wyjściem, aby uratować firmę może okazać się restrukturyzacja. Może to być sposób na odzyskanie płynności finansowej. Warto jednak działania naprawcze podejmować szybko, zdecydowanie, nie czekać na ostatnią chwile. Warto ratować swoje biznesy mądrymi decyzjami – – podsumowuje Katarzyna Rogoźnicka, ekspertka z kancelarii Kiżuk & Michalska Doradztwo Gospodarcze.

Skontaktuj się z nami

Kto pyta nie błądzi. Zadzwoń i zapytaj jak możemy wesprzeć Twoją działalność.

Pracujemy dla właścicieli i zarządów dużych i średnich spółek w Polsce. Pracujemy również dla klientów indywidualnych.

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)

Finanse, Restrukturyzacje, Wsparcie prawne

tel.: (+48) 693 110... Pokaż

Filip Kiżuk

Finanse, Inwestycje, Doradztwo gospodarcze

tel.: (+48) 535 066... Pokaż

Kiżuk & Michalska - doradztwo gospodarcze

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)
Filip Kiżuk
ul. Grodzka 10/2,
70-560 Szczecin
tel.: (+48) 693 110... Pokaż
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.