Profesjonalni doradcy finansowi

W oparciu o wiedzę i doświadczenie dbamy o to, aby nasi klienci mieli produkty i narzędzia dopasowane do ich możliwości i oczekiwań.

Przedsiębiorcy na Pomorzu Zachodnim płacą coraz więcej. Gdzie zarabia się najwięcej?

W sektorze przedsiębiorstw wzrost wynagrodzeń jest dynamiczny – rok do roku to… kilkanaście procent. To poważna zmiana biorąc pod uwagę stojące w miejscu wynagrodzenia w strefie budżetowej oraz pandemię koronawirusa, które na wiele miesięcy zamknęła sektory gospodarki takie jak: hotelarstwo, turystyka, gastronomia czy usługi. Gdzie jest widoczny wzrost? Eksperci przyznają wprost: tam, gdzie dynamika pracy wzrosła w czasie pandemii. – Pracownicy sektora e-commerce zarabiają nawet 30% więcej niż przed pandemią. Na dodatek ich rekrutacja ciągle trwa, co zwiastuje, że możemy spodziewać się, że już za rok pensje będą jeszcze wyższe – mówi Katarzyna Michalska, doradca gospodarczy.

  • Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw według Głównego Urzędu Statystycznego to obecnie 5542 złotych w województwie zachodniopomorskim
  • Województwo zachodniopomorskie znajduje się w środku stawki jeżeli chodzi o wysokość wynagrodzeń. Nie brakuje regionów poniżej 5 tysięcy, ale… cztery województwa wykazują wskaźniki powyżej 6 tysięcy złotych
  • Najszybciej rosną wynagrodzenia w logistyce, transporcie, branży e-commerce, informatyce oraz w sektorach, gdzie wymagane są kwalifikacje inżynierskie
  • Katarzyna Michalska: średnia podana przez GUS trochę zawstydza sektor publiczny, gdzie zarabia się znacznie gorzej

Przedsiębiorcy poddawani są wysokiej presji płacowej

     Średnia ogólnopolska to ok. 5800 złotych wynagrodzenia brutto. W województwie zachodniopomorskim ta kwota jest nieco niższa i wynosi ok. 5540 złotych. Pensje rok do roku rosną o kilkanaście procent, co jest pozytywnym sygnałem biorąc pod uwagę trudny czas pandemii koronawirusa. Eksperci przyznają, że są sektory, które rosną szybciej. Na przeciwległym biegunie są branże, które przez wiele miesięcy objęte były lockdownem.

   – Do statystyk zawsze należy podchodzić z pewnym dystansem, bo podając kwotę 5542 złotych brutto wynagrodzenia, nie mówimy o ogólnej średniej, a tylko o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw. To ważne, bo statystyki GUS jednoznacznie pokazują, kto jest obecnie poddawany najwyższej presji płacowej: sektor przedsiębiorstw. Tutaj pracownicy są rekrutowani najszerzej, a żeby ta rekrutacja byłą skuteczna to wynagrodzenia muszą być atrakcyjniejsze niż u konkurencji – mówi Katarzyna Michalska, doradca gospodarczy. – Wzrost pensji zawsze cieszy i pokazuje, że gospodarka jest odpowiednio rozpędzona. Województwo zachodniopomorskie znajduje się na średnim poziomie wynagrodzeń. Nie zarabia się u nas tyle, co np. w Warszawie czy Wrocławiu, ale biorąc pod uwagę progresywny wzrost, uważam, że nie mamy powodu do narzekania – dodaje Katarzyna Michalska.

Gdzie zarabia się najwięcej?

   Gdzie obecnie zarabia się najwięcej? Eksperci nie mają wątpliwości, że są sektory w  których wynagrodzenia rosną progresywnie: – Przede wszystkim wzrosty widoczne są w takich sektorach jak logistyka, transport, budownictwo, e-commerce oraz ICT i BPO. Tutaj średnia, którą podał Główny Urząd Statystyczny może okazać się kwotą startową, bo oczekiwania pracowników są zdecydowanie wyższe – mówi Katarzyna Michalska, doradca gospodarczy. – Tam, gdzie na bieżąco prowadzona jest rekrutacja to należy spodziewać się dalszych wzrostów wynagrodzeń, bo pracodawcy są świadomi, że przyciągać pracowników można obecnie tylko wyższym wynagrodzeniem i podnoszeniem standardu pracy. Co istotne, sektor przedsiębiorstw już dawno wyprzedził płace budżetowe i jest to najbardziej widoczne w historii. Myślę, że te różnice będą rosnąć jeszcze bardziej – dodaje Michalska.

Skontaktuj się z nami

Kto pyta nie błądzi. Zadzwoń i zapytaj jak możemy wesprzeć Twoją działalność.

Pracujemy dla właścicieli i zarządów dużych i średnich spółek w Polsce. Pracujemy również dla klientów indywidualnych.

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)

Finanse, Restrukturyzacje, Wsparcie prawne

tel.: (+48) 693 110... Pokaż

Filip Kiżuk

Finanse, Inwestycje, Doradztwo gospodarcze

tel.: (+48) 535 066... Pokaż

Kiżuk & Michalska - doradztwo gospodarcze

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)
Filip Kiżuk
ul. Grodzka 10/2,
70-560 Szczecin
tel.: (+48) 693 110... Pokaż
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.