Profesjonalni doradcy finansowi

W oparciu o wiedzę i doświadczenie dbamy o to, aby nasi klienci mieli produkty i narzędzia dopasowane do ich możliwości i oczekiwań.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością bezpieczną formą prowadzenia przedsiębiorstwa. Alternatywa dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Spółka z o.o. jest bardzo popularną formą prowadzenia działalności. Jak sugeruje sama nazwa odpowiedzialność wspólników jest ograniczona. Założenie sp. z o.o. jest pomysłem wartym polecenia ze względu na szereg korzyści i zalet. Poniżej kilka informacji dotyczących założenia i prowadzenia spółki z o.o.

Akt założycielski

Spółkę z o.o. zakłada się poprzez spisanie umowy spółki w formie aktu notarialnego, następnie należy dokonać aktu rejestracji w rejestrze przedsiębiorców KRS. Można też dokonać założenia i rejestracji spółki przez Internet.

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową, która może być utworzona w każdym prawnie dopuszczalnym celu, a zatem nie tylko w celu gospodarczym dla osiągnięcia zysku. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest samodzielnym podmiotem posiadającym osobowość prawną.

Niski wkład własny

Minimalny kapitał początkowy wymagany do założenia spółki z o.o. wynosi 5.000 zł. Udziałowcy wnoszą równe udziały o minimalnej wartości jednego udziału nie mniejszego niż 50zł. Kapitał zakładowy musi zostać pokryty w całości w pieniądzu lub w naturze (aport).

Zarząd

W spółce powinien zostać ustanowiony Zarząd, który może się składać z jednej lub większej ilości członków – osób fizycznych, które mogą zarówno być obywatelami polskimi, jak i cudzoziemcami.  Członkowie zarządu odpowiadają za zobowiązania spółki, do ich obowiązków należy prowadzenie spraw spółki czy składanie sprawozdań finansowych. .

Wyłączenie odpowiedzialności wspólników

 Jedną z najważniejszych zalet tej formy prowadzenia przedsiębiorstwa jest ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zaciągnięte zobowiązania spółki.  W praktyce oznacza to, że wspólnicy nie muszą spłacać długów spółki z o.o., za zobowiązania odpowiada sama spółka.

 Prowadzenia pełnej księgowości

 Prowadzenie pełnych ksiąg handlowych wymaga wiedzy i skrupulatności dlatego wielu właścicieli firm oddaje księgi w ręce sprawdzonych księgowych lub zewnętrznych biur rachunkowych. Jest to trochę większy koszt niż w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, ale ta forma prowadzenia księgowości ma wiele zalet. Precyzyjny przekrój sytuacji finansowej firmy, pozwala na rozważne podejmowanie decyzji biznesowy.  

Możliwość generowania większego zysku – dzięki obowiązkowej pełnej księgowości mamy większą kontrolę przepływów pieniężnych i możliwość pokazanie szerokiego obrazu sytuacji w firmie.

Brak ZUS

Prowadząc spółkę z o.o. ze wspólnikiem lub wspólnikami możemy nie płacić ZUS-u.  Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych  wymienia podmioty, które podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom i nie ma wśród nich osób prawnych (a do nich zalicza się spółki z o.o.).

Skontaktuj się z nami

Kto pyta nie błądzi. Zadzwoń i zapytaj jak możemy wesprzeć Twoją działalność.

Pracujemy dla właścicieli i zarządów dużych i średnich spółek w Polsce. Pracujemy również dla klientów indywidualnych.

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)

Finanse, Restrukturyzacje, Wsparcie prawne

tel.: (+48) 693 110... Pokaż

Filip Kiżuk

Finanse, Inwestycje, Doradztwo gospodarcze

tel.: (+48) 535 066... Pokaż

Kiżuk & Michalska - doradztwo gospodarcze

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)
Filip Kiżuk
ul. Grodzka 10/2,
70-560 Szczecin
tel.: (+48) 693 110... Pokaż
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.