Profesjonalni doradcy finansowi

W oparciu o wiedzę i doświadczenie dbamy o to, aby nasi klienci mieli produkty i narzędzia dopasowane do ich możliwości i oczekiwań.

Trzecia fala, brytyjska mutacja, brak szczepionek, dłuższy lockdown – przedsiębiorca w 2021 roku musi być gotowy na wszystko

Jeżeli ktoś miał nadzieje, że rok 2021 w gospodarce będzie spokojniejszy to styczeń musiał go porządnie rozczarować. Od 28 grudnia żyjemy w lockdownie. W Polsce przybiera on relatywnie łagodny przebieg, ale Europa funkcjonuje w ostrym reżimie, który może potrwać nawet do wiosny. Niepokoją również informacje o opóźnieniach w dostawach szczepień czy wizja trzeciej fali pandemii, która może zniweczyć wszelkie nadzieje na to, że wiosną wrócimy do względnej normalności.  – Przedsiębiorca w 2021 roku musi być gotowy na wszystko. Na to, że będzie dobrze i na to, że będzie fatalnie. Ilość zmiennych, które obserwujemy powoduje, że przed nami czas dynamicznych decyzji. Przedsiębiorcom potrzeba dobrze skrojonej strategii uwzględniającej zmienne, które mogą występować z dnia na dzień – mówi Filip Kiżuk z Centrum Doradztwa Gospodarczego Kiżuk & Michalska.

„Cała gospodarka od miesięcy zdaje egzamin z zarządzania w trybie kryzysowym. Czy z powodzeniem? Egzamin jeszcze trwa”

   Przedsiębiorcy w rok 2021 weszli z dużym niepokojem. To kwestia lockdownu, dalszych obostrzeń, a także konieczności podejmowania bardzo trudnych decyzji związanych z pozyskiwaniem pieniędzy z pożyczek obrotowych czy decyzji związanych z optymalizacją lub restrukturyzacją firm. Dla wielu branż początek roku to kontynuacja trudnej sytuacji, która trwa od wiosny. Eksperci przyznają jednak, że przedsiębiorcy coraz lepiej aklimatyzują się w trwającej od miesięcy sytuacji epidemicznej. – Zaryzykowałbym stwierdzenie, że cała gospodarka od miesięcy zdaje egzamin z zarządzania w trybie kryzysowym. Czy z powodzeniem? Tak naprawdę trudno powiedzieć, bo egzamin jeszcze trwa. Pandemia się nie skończyła, wsparcie nie zostało jeszcze rozdysponowane, a ilość zmiennych i potencjalnych zagrożeń jest jeszcze całkiem spora. Przedsiębiorcy nie mogą być niczego pewni na 100%, a to bardzo duży problem dla planowania przyszłych inwestycji czy kreowania decyzji o przyszłości firmy. Jako doradcy gospodarczy mamy pełne ręce roboty – przyznaje Filip Kiżuk z Centrum Doradztwa Gospodarczego Kiżuk & Michalska.

   – Klientów dobija niepewność oraz brak perspektyw na poprawę sytuacji. Innych rozwiązań szuka się, kiedy wiemy o zakończeniu lockdownu, a inaczej gdy przyjmujemy czarne scenariusze. Oczywiście zawsze lepiej przygotować się na gorsze scenariusze, bo wtedy mamy szersze spektrum działania, gdy okaże się, że się one spełniają, ale naszym zadaniem nie jest wbijać przedsiębiorców w jeszcze głębszą apatię, a szukać rozwiązań – dodaje Katarzyna Michalska z Centrum Doradztwa Gospodarczego Kiżuk & Michalska.

Eksperci: „Przedsiębiorcy muszą działać. Czekanie na poprawę to tak naprawdę pogłębianie kryzysu”

   W najtrudniejszej sytuacji są przedstawiciele branż, które nadal objęte są lockdownem – gastronomia, transport, hotelarstwo, turystyka, ale i branże kreatywne, kultura, handel czy np. branża ślubna, która szuka dla siebie strategii na sezon, który teoretycznie lada moment powinien się zacząć. Przedsiębiorcy muszą być elastyczni i dynamiczni, a przygotowywanie długofalowych strategii może okazać się nieefektywne. – Przedsiębiorcy muszą działać. Oczekiwanie na poprawę sytuacji to tak naprawdę tylko pogłębianie kryzysu w jakim się znajdujemy. Należy szukać rynków zbytu, szukać nisz, przestrzeni do dywersyfikacji.  Bardzo ważne jest, by już teraz podejmować działania natychmiast i szukać możliwie wielu opcji wsparcia. Korzystanie z Tarcz Finansowych i Antykryzysowych to dobry pomysł, ale też nie można robić tego bez konsultacji z ekspertami i prawnikami. Trafiają do nas firmy, które czują, że założono im „złote kajdany”, bo przyjęli wsparcie, ich sytuacja się nie poprawiła, a nie mogą dokonać optymalizacji, bo musieliby zwracać dotacje – mówi Filip Kiżuk, doradca gospodarczy.

   Druga strona medalu koronawirusowej rzeczywistości to przedsiębiorstwa, które na kryzysie bardzo dużo zyskują i nie wiedzą jak radzić sobie z nadwyżkami. Niby pieniędzy w firmie nigdy nie jest za dużo, ale przedsiębiorcy zastanawiają się jak inwestować, gdzie inwestować i czy jest to dobry czas np. na rozwijanie firmy czy może bardziej na gromadzenie kapitału.  – Firmy decydują się na przejęcia oraz na wejścia kapitałowe, a osoby fizyczne na zakupy nieruchomości – mówi Katarzyna Michalska.

Skontaktuj się z nami

Kto pyta nie błądzi. Zadzwoń i zapytaj jak możemy wesprzeć Twoją działalność.

Pracujemy dla właścicieli i zarządów dużych i średnich spółek w Polsce. Pracujemy również dla klientów indywidualnych.

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)

Finanse, Restrukturyzacje, Wsparcie prawne

tel.: (+48) 693 110... Pokaż

Filip Kiżuk

Finanse, Inwestycje, Doradztwo gospodarcze

tel.: (+48) 535 066... Pokaż

Kiżuk & Michalska - doradztwo gospodarcze

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)
Filip Kiżuk
ul. Grodzka 10/2,
70-560 Szczecin
tel.: (+48) 693 110... Pokaż
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.