Profesjonalni doradcy finansowi

W oparciu o wiedzę i doświadczenie dbamy o to, aby nasi klienci mieli produkty i narzędzia dopasowane do ich możliwości i oczekiwań.

„Dobra inwestycja zależy od wielu czynników (…)”

Mówią o sobie, że są duetem, który „wie jak pomagać” i mowa tutaj nie tylko o powołanej Fundacji, ale i codziennej działalności biznesowej, która skupia się przede wszystkim na doradzaniu i wspieraniu przedsiębiorców, którzy często znaleźli się w trudnym położeniu gospodarczym. Katarzyna Michalska i Filip Kiżuk prowadzą jedną z prężniejszych kancelarii zajmujących się doradztwem gospodarczym. Specjalizują się w restrukturyzacjach, doradztwie inwestycyjnym, finansach czy wsparciu prawnym. Firma jest członkiem Północnej Izbie Gospodarczej.

 

Jakie usługi oferujecie Państwo przedsiębiorcom jeżeli chodzi o usługi z zakresu doradztwa finansowego i inwestycyjnego? To głównie porady dla wielkich firm czy może również dla podmiotów z sektora MŚP?

Katarzyna Michalska: Zdecydowanie wachlarz naszych usług jest szeroki. Głównymi odbiorcami naszych usług są przedsiębiorcy prowadzący działalności gospodarcze, ale i Spółki Z O.O. Pomagamy w pozyskaniu finansowania na inwestycje poprzez pozyskanie finansowania w momentach trudności, skończywszy na inwestowaniu nadwyżek finansowych.

 

Jakie jest główne zapotrzebowanie przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego?

Filip Kiżuk: Najczęściej to działalność bieżąca czyli po prostu pozyskiwanie pieniędzy na rozwój. Bardzo lubimy tę część naszej pracy, bo na naszych oczach przedsiębiorcy stają się zamożnymi ludźmi. Zdarzają się momenty, że trafiają do nas w trudnym momencie swojej działalności, często na finansowym zakręcie, nie wiedzą co dalej, a współpraca z nami, polaryzacja celu pomaga w poprawieniu sytuacji.

 

Inwestowanie nadwyżek finansowych to istotna rzecz, chyba wciąż niedoceniana przez przedsiębiorców.

KM: Przedsiębiorcy bardzo chętnie inwestują nadwyżki finansowe w nieruchomości i tak pewnie zostanie, bo do nieruchomości jest duże zaufanie, a jest to chyba najstabilniejszy i najpewniejszy sposób inwestowania finansowych nadwyżek. Inwestycji w złoto nigdy nie sprzedawaliśmy, ale nasi koledzy z Warszawy często to robią i zachwalają taki sposób inwestycji. Zdarza się lokowanie pieniędzy w sztukę, to trudna inwestycja, dla koneserów, dla osób, które to kochają. Warto kupować coś, co nam się podoba lub to to rozumiemy.

 

Od czego zależy dobra inwestycja?

FK: Od wielu czynników, to kwestia sytuacji na rynku, ale i także odpowiedniego doradztwa i świadomości inwestora. W przypadku nieruchomości kluczowym czynnikiem może być lokalizacja, Amerykanie nawet żartują, że w przypadku inwestycji w nieruchomości są trzy czynniki od których zależy sukces: miejsce, położenie i lokalizacja i coś w tym jest. Ważny jest także plan: czy chcielibyśmy sprzedać obiekt z szybkim zyskiem czy będziemy czekać. Zdarza nam się także sprzedawać obligacje i zazwyczaj polecamy obligacje zabezpieczone nieruchomościami, bo to pewniejszy biznes. Przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi tego, że należy wykorzystywać nadwyżki finansowe do rozwoju firmy, ale także do kumulacji jako np. kapitał zapasowy spółki – to jest nauka i wciąż uczymy się gospodarowania nadwyżkami finansowymi.

 

Jak wspieracie Państwo przedsiębiorców, którzy dopiero uczą się funkcjonowania na „wyższym poziomie”? Czy to jest doradztwo punktowe czy może opieka holistyczna polegająca na stawianiu kroków razem z przedsiębiorcom na kolejnych etapach rozwoju?

KM: Bardzo lubię słowo holistyczne podejście, bo ono idealnie oddaje nasze podejście do tego jak zajmujemy się w naszej pracy drugim człowiekiem. To nie jest tak, że pozyskanie finansowania jest rozwiązaniem danej sprawy. Często jest to początek współpracy, poszukiwania mechanizmów rozwoju. Zdarza nam się polecać naszym klientom specjalistów od księgowości czy marketingu, bo na to też składa się sukces firmy. Wspólnie tworzymy strategie i plany biznesowe, czasami spojrzenie z dystansu jest bardzo cenne i my na pewno jako firma doradcza w rzetelny sposób jesteśmy w stanie wskazać przedsiębiorcy nieprawidłowości, które popełnia, ale i uświadomić mu perspektywy jakie przed nim stoją. Z zawodu jestem syndykiem i doradcą restrukturyzacyjnym i pewne rzeczy widzimy wcześniej niż przedsiębiorca, zdarzały się sytuacje, że ktoś był przekonany o swojej świetnej kondycji finansowej, ale nie zważał na zagrożenia czy zobowiązania, które mogłyby doprowadzić go do poważnych problemów gdyby tylko na chwilę pojawiły się mniej korzystne warunki rynkowe. Od strony księgowo-prawnej potrafimy „potrząsnąć” przedsiębiorcą, co sprzyja wdrażaniu procesom naprawczym. Zaciąganie kolejnych zobowiązań nie jest dobrym pomysłem na restrukturyzację, przynajmniej nie zawsze. Czasem trzeba zwolnić tempo pracy, czasem sprzedać część majątku.

 

Państwa praca więc polega na tym by być przy przedsiębiorcy zarówno w czasie progresywnym jak i regresywnym?

FK: Tak, zdecydowanie tak. Czasem namawiamy przedsiębiorców do wyjścia ze strefy komfortu żeby poprawić ich sytuacje, zachęcić do dalszego rozwijania się.

 

Państwo pomagacie firmom w pozyskiwaniu finansowania. Czy mówimy o funduszach inwestycyjnych czy również o możliwości dofinansowania działalności ze środków z Unii Europejskiej?

FK: Był moment kiedy pozyskiwaliśmy bardzo dużo dofinansowań z Unii Europejskiej. W tej chwili nasi przedsiębiorcy już nie przychodzą z tymi pytaniami. Finansowanie jest trudniejsze do zdobycia, wymaga większego zaangażowanie ze strony przedsiębiorcy. Ale wciąż są inwestorzy, Fundusze Inwestycyjne, które szukają ciekawych pomysłów na biznes. Można połączyć podmioty tak by wszyscy skorzystali.

 

Kogo zapraszacie Państwo do współpracy? Ten artykuł przeczyta zapewne szerokie grono przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej

KM: Zachęcamy do kontaktu Przedsiębiorców, którzy mają pomysł na rozwój swojego przedsiębiorstwa, szukają finansowania na realizacje planów inwestycyjnych. Z chęcią oczywiście obsługujemy klientów potrzebujących gotówki na bieżącą działalność swojej firmy. A także tych Przedsiębiorców, którzy mają kłopoty z płatnościami, którzy czują, że może restrukturyzacja byłaby dobrym pomysłem.

FK: Jesteśmy otwarci na małych jak i na dużych przedsiębiorców. Lubimy obserwować jak nasi klienci na naszych oczach rozwijają się i stają się wielkimi firmami. Pomagamy w ułożeniu strategii i planu działania, a przedsiębiorcy doświadczeni, często w trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć na profesjonalną obsługę prawną. Oczywiście naszymi klientami są także przedsiębiorcy doświadczeni, z sukcesami, ale i z potrzebą dalszego rozwoju swojej działalności biznesowej i wytyczenia jej nowego kierunku. Moment w którym nawiązujemy współprace z Klientami jest bardzo różny – czasami pomagamy zapobiec problemom, a innym razem wspieramy w rozwoju.

Dziękuje za rozmowę.

Skontaktuj się z nami

Kto pyta nie błądzi. Zadzwoń i zapytaj jak możemy wesprzeć Twoją działalność.

Pracujemy dla właścicieli i zarządów dużych i średnich spółek w Polsce. Pracujemy również dla klientów indywidualnych.

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)

Finanse, Restrukturyzacje, Wsparcie prawne

tel.: (+48) 693 110... Pokaż

Filip Kiżuk

Finanse, Inwestycje, Doradztwo gospodarcze

tel.: (+48) 535 066... Pokaż

Kiżuk & Michalska - doradztwo gospodarcze

Katarzyna Rogoźnicka (Michalska)
Filip Kiżuk
ul. Grodzka 10/2,
70-560 Szczecin
tel.: (+48) 693 110... Pokaż
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.
Korzystając z naszej strony, akceptujesz nasz regulamin. Oświadczasz, że jesteś świadomy używania przez nas plików cookie i podobnych technologii w celu ulepszania i dostosowania treści oraz analizy ruchu.